cozumuret.com
Teknolojiye dair her şey!

Windows 10 Hakkında Püf Noktaları

0 1.016

Windows 10, 2015 yılından beri geliştirilen bir işletim sistemi. Son zamanlarda her güncellemede çeşitli sorunlarla gündeme gelse dahi birçok kullanıcı Windows’un desteğinin yüksek olmasından dolayı kullanmaya devam ediyor. Windows 10 kullanırken bazı ipuçlarından da yararlanılmalıdır.

Windows 10 İpuçları

Windows 10 2004 sürümü ile gelen bir özellik sayesinde artık ekran kartı sıcaklığını öğrenmek için üçüncü parti bir yazılıma ihtiyaç duyulmayacak. Ekran kartı sıcaklığını öğrenmek için yalnızca Windows 10 2004 kurulu bir cihaz yeterli olmakta. Bunun için yapılması gereken görev yöneticisine girip ekran kartı sekmesinin altında yer alan sıcaklığı incelemek. Bu sürüm ile birlikte gelen bir diğer yenilik ise disk türünü öğrenmek. Windows 10 kullananlar bir sistemde kullanılan diskin SSD mi yoksa HDD mi olduğunu merak edebilir. Bu konuda yapılması gereken hemen görev yöneticisini açarak disk sekmesini incelemektir. Burada disk türü belirtilir.

Windows 10 Hakkında Püf Noktaları
Windows 10 Hakkında Püf Noktaları

Windows 10 kullanırken işe yarayacak bir diğer sistem ise zamanda yolculuk portalıdır. Başlat tuşu ile TAB tuşuna aynı anda basıldığında çıkan bu alanda eğer ki düzenlediğiniz bir belgeyi bulamıyorsanız bu sekme sayesinde bulabilirsiniz. Bu alan son 1 ay içerisindeki kullanılan ve değiştirilen dosyaları gösterir. Ek olarak bu alanda yeni masaüstü oluşturulabilir, açık olan pencereler görülür.

Windows 10’da yer alan ve işe yarar bir diğer özellik ise takvimler ile ilgili. Eğer ki gelecekte bir programın veya planın hatırlatılmasını istiyorsanız takvimi kullanabilirsiniz. Takvim uygulamasına girmeden bunu hızlı bir şekilde halletmenin bir yolu bulunur. Bunun için saat simgesine tıklayıp Bugün ifadesinin altında yer alan kısma hatırlatılması gereken bilginin eklenmesi ve hangi zamanda hatırlatılması gerektiği yazılmalıdır. Bu sayede bir anımsatıcı eklenmiş olur.

Eğer ki Windows 10 işletim sistemi bir SSD üzerinde değil de bir HDD üzerinde çalışıyor ise çok yavaş çalışabilir. Bununla birlikte diski kullanan birçok hizmet bulunur. Bu da diskin ciddi seviyede yavaşlamasına sebep olur. Bunun çözümü oldukça basittir. Zaman zaman sistemin yavaşladığını fark ettiğinizde görev yöneticisini açın ve işlemci ile diski tüketen işlem eğer önemli değilse kapatın. Eğer ki bir hizmet ise ve bu hizmet işe yaramıyor ise devre dışı bırakabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan En Hızlı DNS Adresleri 2020 başlıklı makalemizde 2020 DNS Adresleri, DNS Adresleri ve En Hızlı DNS 2020 hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.