cozumuret.com
Teknolojiye dair her şey!

ROOT Nasıl Atılır?

0 933

Android telefonlar için yapılan bu işlemle birlikte tüm sistem dosyalarına erişebilme imkanını elde edersiniz. ROOT işlemiyle birlikte kullanıcılara tam yetki verilir. Kullanıcılar bu işlem sayesinde daha önce görmediği dosyalara erişebilir ve işlem yapabilir. Ayrıca ROOT erişimi sayesinde daha önce girilemeyen uygulamalara dahi girmek mümkündür. Her kullanıcının telefonuna hükmetmek için yaptığı uygulamadır. Günümüzde ROOT atma işlemleri oldukça basit ilerler. Bunun için adımları takip etmeniz yeterlidir. Kullanıcıların ROOT atarken unutmaması gereken detaylardan birisi cihazın garanti kapsamına çıkmasıdır. Android cihazınıza ROOT atmak için öncelikle telefonunuza bir program indirmeniz gerekmektedir. Kingroot isimli programı cihazınıza kurduktan sonra programı açarak Start ROOT seçeneğine basmanız gerekmektedir. ROOT atma işlemleri bu kısımdan sonra başarılı bir şekilde sonuçlanır. İşlem bittikten sonra artık ROOT’lu bir telefona sahipsiniz. Telefonunuz için Kingroot programı desteklenmiyorsa bu konuda alternatif programlar üzerinden işlem yapabilirsiniz.

ROOT Nasıl Atılır
ROOT Nasıl Atılır
  • iRoot
  • Kingoroot
  • Frameroot
  • OneClickRoot

Gibi programları kullanarak ROOT atabilirsiniz. ROOT atıldıktan sonra yeni sistem dahi yükleyebilirsiniz.

ROOT Kaldırma

Kullanıcılar bazı durumlarda ROOT attıktan sonra pişman olabiliyor ve bir daha geri döndüremeyeceğini düşünebiliyor. Bu konuda kullanıcıların ROOT kaldırma işlemlerini yapabilmesi için aynı programlar üzerinden UNROOT işlemini başlatmaları yeterli olacaktır. Programlar üzerinden ROOT atılabildiği gibi aynı zamanda ROOT kaldırma işlemlerini yapmak da mümkündür. Bu nedenle kullanıcıların kaygılanmasına gerek yoktur.

ROOT Zararları

Android akıllı telefonunuza ROOT atma erişim imkanını verse de bazı zararları bulunur.

  • Akıllı telefonunuzun tüm sistem dosyalarına erişecekseniz ve yazılımına müdahalede bulunacağınız için garanti kapsamı içerisinden çıkacaktır. Bu durum servis,, bakım ve tamir gibi hizmetleri alamamanıza neden olabilir.
  • ROOT atma işlemlerini yaparken oluşabilecek bir hata nedeniyle telefonunuzda kalıcı veya geçici hatalar meydana gelebilir. Anlık bir hata veya yapmamanız gereken bir durum nedeniyle telefonunuzun sistemi çökebilir.
  • Telefonunuza düzenli olarak güncellemeler ROOT işlemlerinin ardından bir daha gelmez. Bu nedenle güncellemeleri el ile yüklemeniz gerekebilir.
  • Telefonunuz tamamıyla erişime açık olacağı için zararlı programlar sizin peşinizi bırakmayabilir. Bu konuda kullanıcıların dış kaynaklardan uygulama yüklerken dikkatli olması gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Teknoloji Bağımlılığı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.