cozumuret.com
Teknolojiye dair her şey!

PHP Avantajları ve Dezavantajları

0 70

PHP, günümüzde en çok kullanılan web programlama dili olmakta. Facebook, Twitter, WordPress gibi birçok yazılım PHP kullanmaktadır. PHP’nin yanında bir de ASP.NET web programlama dili bulunur. PHP kadar olmasa da bazı siteler de bu dili tercih etmektedir. PHP’nin avantajları olduğu kadar bazı dezavantajları da bulunur. Birçok kullanıcı tarafından tercih edilen ve web projelerinde en çok kullanılan dinamik programlama dili olan PHP, halen gelişmeye devam etmekte.

PHP Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

PHP, 1995 yılında geliştirilmeye başlayan bir web programlama dili. PHP’nin ilk amacı formların işlevselliğini arttırmaktı. PHP geliştiricisi, bu dili yalnızca kendi sitesi için kodluyordu fakat sonradan bu kararını değiştirdi. PHP HTML, CSS ve JS ile birlikte kullanılmaktadır. Örneklendirmek gerekirse HTML bir binanın iskeletini oluştururken CSS ise binanın tasarımını güzelleştirir.

PHP Avantajları ve Dezavantajları
PHP Avantajları ve Dezavantajları

JS ise binadaki fonksiyonelliği arttırıp dinamik bir sistem oluşturur. PHP ise binayı diğer binalara bağlar ve binanın veri alışverişini sağlar. PHP’nin avantajları arasında her işletim sisteminde çalışması yer alır. Windows, Linux, Mac OS gibi birçok sistemde rahatlıkla çalışan PHP, geliştiriciler için kolaylık sağlamaktadır. Hızlı ve verimli bir performansa sahip PHP, web sitelerinde akıcı bir şekilde çalışmaktadır.

PHP’nin bir diğer avantajı ise HTML kodları ile birlikte kodlanabilmesidir. Yani bir PHP dosyasında HTML, CSS ve JS kodları yer alabilir. Bu da geliştiricilerin tek bir dosyada 4 dili kullanmasına olanak tanır. PHP’nin kod yapısı da oldukça kolaydır. Daha önce programlama ile uğraşanlar bu dili rahatça öğrenebilir. PHP’nin derleme sistemi de oldukça güzeldir. Eğer bir satırda hata yer alıyorsa PHP kodları çalıştığında bu hatanın yerini gösterir ve hata nedenini açıklar.

PHP, geniş çaplı bir dil olduğu için bu dil ile ilgili internetten yardım almak veya örnek bulmak çok kolay olmakta. Veritabanı performansı da harika olan PHP, kaliteli bir deneyim sunar. PHP’nin dezavantajları arasında özellikle veritabanı kullanılan büyük projelerin performansının etkilendiği ve bununla beraber dikkatli kodlanmazsa birçok güvenlik açığı oluşabileceği yer alır.

Bir önceki yazımız olan Kodlama Öğrenmeye Nereden Başlanmalıdır? başlıklı makalemizde algoritmalar, kodlama ve veri yapısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.