cozumuret.com
Teknolojiye dair her şey!

İyi Bir Bilgisayar Nasıl Toplanır?

0 371

Günümüzde birçok kişi hazır bilgisayar almak yerine bilgisayar toplama işlemini tercih ediyor. Bilgisayar toplama işlemleri hazır olan bilgisayarlara göre genelde daha ucuz olabiliyor. Bu konuda kullanıcıların isteğine ve bütçesine göre durum değişebiliyor. Özellikle internet üzerinde vakit geçirmek istiyor ve film izlemek istiyorsanız bu konuda bir bilgisayar için çok yüksek ücretler ödemenize gerek yoktur. Bir bilgisayar toplamanız için sahip olmanız gereken donanımlar bulunur.

  • İşlemci
  • Monitör
  • Anakart
  • Bellek
  • Ekran Kartı
  • Bilgisayar Kasası (FAN içeren)
  • SSD veya Disk
İyi Bir Bilgisayar Nasıl Toplanır Ve Neler Yapılmalı
İyi Bir Bilgisayar Nasıl Toplanır Ve Neler Yapılmalı

Bir bilgisayara sahip olmak için bunları es geçmeniz mümkün değildir. Bunun yanı sıra bilgisayar toplarken işletim sistemi ve DVD gibi detaylar ilk etapta bir önemi yoktur.

İşlemci Seçimi

Bilgisayarı alış amacınızın ne olduğu bu konuda çok önemlidir. Normal bir ofis bilgisayarı tercih ediyorsanız çift çekirdekli işlemciler sizin için yeterli olabilir. Ancak daha fazla işlem yapmak ve oyun oynamak için Intel i7 veya i5 gibi işlemcilere yönelebilirsiniz. AMD ve Intel’in son serilerine bakarak oyun için en verimli olanı tercih edebilirsiniz. Bu konuda ağır işlemler için son çıkan işlemcilere bakmanız önerilir.

RAM Seçimi

Günümüzde sıradan bilgisayarlarda yer alan 4GB Ram birçok işi yapmaya yetebiliyor. Ancak oyun bilgisayarı toplamak istiyorsanız en az 8 GB Ram olması gerekmektedir. Bu konuda ideal olan 16 GB bellektir. Ana kartınızın desteklediği donanıma göre DDR4 almanız tavsiye edilir.

Ekran Kartı

Bazı kullanıcılar için ekran kartına gerek dahi yoktur. Dahili ekran kartının olmasıyla bilgisayar açılabilir ve video izlenebilir. Ancak bilgisayar içerisinde oyun oynamak, render almak gibi işlemler yapılacaksa ekran kartı önem kazanıyor. Özellikle oyun bilgisayarı için en önemli unsur ekran kartıdır. Bunun için NVIDIA ve AMD markalarının son serilerini seçebilirsiniz.

SSD Seçimi Bilgisayarınızda normal diskin yanı sıra SSD olması önemli bir avantajdır. Bilgisayarınızın daha iyi performans vermesi için ve hızlı olması adına en az 128 GB SSD bulundurulmalıdır. Günümüzde disk boyutunun 1 TB olduğu ve SSD boyutunun 128 GB olduğu birçok hazır bilgisayar bulunuyor.

Bir önceki yazımız olan Windows 10 Hakkında Püf Noktaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.