cozumuret.com
Teknolojiye dair her şey!

Covid-19 Hemşiresi Atacan

0 472

Günümüzü büyük ölçüde etkisi altına alan Covid-19 virüsü ile yeni çalışmalara başlanmıştı. Atatürk üniversitesi bu çalışmaları dikkate alarak yeni işler çıkarmaya çalışmıştır. Prof. Dr. Ömer Çomaklı tıp ve mühendislik bölümü öğrencilerinin beraber çalışmasını desteklemiş ve talepte bulunmuştu. Öğrenciler sağlık alanın teması en aza indirmek adına bazı çalışmalar geliştirmiştir. Geliştirdikleri robotu ilk halini 10 günde düzenledikten sonra test etmek için Atatürk Üniversitesi hastanesine yola koyuldular.

Covid-19 Hemşiresi Atacan
Covid-19 Hemşiresi Atacan

İlk önce dezenfekte edilerek bazı mobil aplikasyonlar sayesinde yemekleri hastaya götürmesi sağlanıyor ve tekrar dışarıya çıkartılarak tekrar dezenfekte ediliyor ve diğer hastalara hizmet etmek için yola koyuluyorlar. Bu sayede sağlık alanın da çalışan insanlar hastalar ile temas halinden kaçınıyor ve risk en aza indiriliyor. Geniş kapsamlı düşünüldüğün hastanın odasına girilirken giyilen koruyucu maddeler sürekli değiştirildiğinden bu yönden de tasarruf sağlanmaktadır.

Bu robotun kullanıma hazır hale gelmesi 2 ay kadar zaman aldığı açıklandı. Öğrencilere bütün destekler sağlandı. Yakaladıkları başarı sayesinde mutluluklarını dile getiren öğrenciler hedeflerine ulaştıklarını bildirdiler. Covid-19 hemşiresi Atacan ile birçok riskin önüne geçtiler.

Sağlık Çalışanları Memnun

En çok sağlık çalışanlarının hayatlarını etkileyen bu buluş sayesinde sağlık çalışanları mutluluklarını dile getirdi. Sürekli hastalar ile temas halinde bulunmak zorunda kalan çalışanlar hayatlarını bir şekilde riske atıyorlardı. Ne kadar dikkat etseler yaşadıkları korkularından dolayı belki de aileleri ile yan yana gelemiyorlardı. Bu sayede büyük sorunları ortadan kaldıran Covid-19 hemşiresi Atacan hizmete geçti. Sağlık çalışanlarının isteğiyle fikir alışverişi yapılarak tasarlanan bu robot sağlık çalışanlarını da düşünülerek tasarlandı. Birçok yarar sağlayan bu robot sayesinde sağlık çalışanlarının iş yükü oldukça rahatladı. Ama onlar için iş yükünden önce aldıkları riskin azaldığı konusuydu. Söylediğimiz gibi belki aylarca ailesi ile bir araya gelememiş sağlık çalışanları mevcuttur. Bunların önüne geçmek için böylesine tasarlanan bir robot onların hayatlarını belki de onlara bağışlamıştır. 80 metreye kadar hareket ettirilebilen bu robot üretimi istenirse üretimi yapılabileceği söylendi. Talepler doğrultusunda yaygınlaşabilecek bu proje sağlık çalışanlarına umut olma konusunda başarı sağlamıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.